Рицарі
Головна / Усі будинки

Селянський поземельний банк, 1903-1914 гг.

Фінансово-кредитна система Х1Х-ХХ ст. на українських землях, що входили до складу Російської імперії, вимагала створення Селянського Поземельного банку, який було засновано з метою вичленити з банківської справи суто селянську проблему.

Селянський поземельний банк в Камянці-Подільському

Перше його відділення було відкрито у 1883 р. в губернському центрі. Зазначимо, що Кам’янець-Подільське відділення Селянського Поземельного Банку було в числі перших дев’яти утворених в імперії. Його керуючим було призначено голову місцевого відділення Держбанку князя Стокасімова Миколу Миколайовича. (1)

 Створена з метою полегшити селянам можливості придбання землі, ця банківська установа також сприяла активізації фінансового життя міста.

  Новий банк давав можливість селянам, узявши певну позику, збільшувати свої наділи за рахунок земель, що продавалися. 18 травня 1882 року було затверджено статут Селянського банку. Як і для Державного банку, статут передбачав створення відділень. Оскільки Поділля було одним із найрозвиненіших сільськогосподарських регіонів Російської імперії, то вже наприкінці 1882 року тут розпочалася робота над створенням місцевого відділення Селянського поземельного банку. Крім Подільської губернії, честь бути першопрохідцями випала ще восьми губерніям - Київській, Волинській, Катеринославській, Полтавській, Чернігівській, Могилівській, Саратовській і Тверській.

 Підготовка до функціонування Кам'янець-Подільського відділення Селянського банку йшла всю осінь і зиму, а навесні 1883 р. відбулося його урочисте відкриття. У новозбудоване приміщення, відоме нам сьогодні як "стара пошта", банк перебрався тільки на початку XX століття.


 1. Данілов І. Розвиток банківської справи на Поділлі: сторінки історії // Підприємництво на Хмельниччині: історія та сучасність. Матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції. - Хмельницький, 1998. - С. 98;

АНЕКДОТИ UA