Рицарі
Головна / Усі церкви Кам'янця

церква Св. Георгія

Георгіївська церква у Кам'янці-Подільському За свідченням Ольги Пламеницької та деяких інших істориків, церква Св. Георгія виникла у 1740 році. Але у «Трудах подольскаго Епархыальнаго историко-статистического комитета. Выпуск 9», які були видані у Кам'янці-Подільському, церква існувала тут ще до 1740 року, але точна дата її будівництва невідома. У 1740 році настоятель кам'янецької Петропавлівської церкви Іоан Пліський виклопотав у єпископа (уніатського) дозвіл на приєднання фільварецької церкви до своєї. Але йому довелося долати опір з боку прихожан, які виступали проти такого об'єднання. У 1752 році Польсько-фільварецька церква знову стала самостійною. На той час будівля церкви була дерев'яною з трьома куполами. Поряд була дзвіниця з чотирма дзвонами. П'ятий, найбільший дзвін, розташовувася поряд на окремих стовпах. Також на той час при церкві діяло три братства: старше чоловіче ім. Св. Пророка Іллі, молодше чоловіче ім Св. Великомученика Георгія, а також жіноче ім. Св. Софії.

У 1771 році кам'янецька церква св. Георгія отримала грамоту на володіння землями. У XVIII ст. церква, як і всі на той час, була приєднана до Унії, а в 1795 році знову воз'єдналася з православ'ям.

Георгіївська церква кінця 19ст.На думку авторів вище зазначених «Трудів...», будівля церкви була однією з перших, збудованих на Польських фільварках. Дерев'яна церква проіснувала до 1861 року. Пізніше поряд зі старою було збудовано нову. Нова церква, що існує і нині, - кам'яна, п'ятикутна, збудовна у формі восьмистороннього хреста. Підрядни­ком будівництва нової церкви був купець III гільдії Іцик АКСЕЛЬРУД, у багатьох виданнях помилково названий архітектором. У 1881 році в північній частині храму збудовано другий престол на честь Св. Софії та її трьох доньок - Віри. Надії. Любові. 1879-1885 pp. настоятелем церкви був Мойсей ДОРОНОВИЧ - відомий краєзнавець, один із засновників Кам'янецького давньос-ховища (нині історичного музею-заповідника). А з 1903 р. настояте­лем був ще один краєзнавець - Йосип СУЛКОВСЬКИЙ (помер 1917 p.), який у "Подільських єпархіальних відомостях" друкував статті з історії сіл і парафій Ушицького повіту, передав давньосховищу багато старожитностей.

15 грудня 1983 р. у колишній Георгіївській церкві відкрили перший у Хмельницькій області планетарій..

Кам'янецькому планетарію випав недовгий вік - менше 7 років. 2 жовтня 1990 р. президія міськради виробила заходи для звільнення приміщення церкви та передачі її громаді УПЦ Московського патріархату. Так почалося нове життя старої церкви. Нині це кафедральний собор Святого Георгія Побідонос-ця. Першим настоятелем відновленого храму був (до 1 вересня 1997 р.) Володимир РОВІНСЬКИЙ, який нині трудиться на духовній ниві в Ковелі. 6 травня 1992 р., у день Георгія Побідо-носця, у храмі освятили встановлену тут меморіальну плиту з іменами 13 жителів міста та району, які загинули в Афганістані. А 31 травня 1992 р. урочистим богослужінням завершився перший навчальний рік у недільній школі при церкві. Сьогодні настоятелем храму є єпископ Кам'янець-Подільський і Городоцький Феодор.

 

АНЕКДОТИ UA