Рицарі
Головна / Історія Кам'янця-Подільського

Каземат – Лабораторія

Каземат – Лабораторія входить до комплексу споруд Міської брами (пам'ятка архітектури що утворює систему західних передмостових укріплень, які захищали в давнину головний в'їзд до острівної частини Старого міста через Замковий міст. Каземат побудований в кн. 30-х рр. XVIII ст. на переломі давнього оборонного муру. З побудовою Каземату давній південний мур, котрий відходив від Замкового мосту, був розібраний в межах протяжності північного фасаду Каземату.

Основною функцією Каземату був тристоронній обстріл як дальніх підступів до міста з півдня та південного заходу, так і ближніх – обстріл під'їзду до Міських воріт з боку Замкового мосту. Для цього в його стінах було влаштовано 5 бійниць для гармат та 11 бійниць для ручної зброї. В 70 - 80х рр. XVIII ст. в Казематі було організовано виробництво та випробування чорного пороху для потреб гарнізону Замку та міста, через що споруда отримала свою другу назву – Лабораторія.

В др.пол. ХІХ ст. в Казематі – Лабораторії розташовувалась кузня міської пожежної команди. В 1876 р. у зв'язку з розширенням дороги, яка пролягає нині від Замкового мосту південніше вірменського бастіону до Вірменської площі, була розібрана стіна, що сполучала Михайлівську браму з Казематом – Лабораторією, внаслідок чого єдина доти споруда комплексу Міської брами була розчленована на дві частини.

На поч. ХХ ст. Каземат - Лабораторія використовувався під тимчасове житло. Після Другої світової війни споруда Каземат – Лабораторії була закинутою і, частково, з боку свого північного фасаду, засипана землею та сміттям.

В 1962 – 1963 рр. на комплексі споруд Міської брами, в тому числі й на споруді Каземат – Лабораторії, проведені консерваційні роботи.

В 1984 р. УСНРПІ "Укрпроектреставрація" були проведені історико – архівні та архітектурні дослідження, на основі яких був розроблений проект реставрації Каземат – Лабораторії. Проектом реставрації передбачено відтворення пам'ятки з подальшою експлуатацією споруди в якості екскурсійного об'єкта. В основу проекту було покладено принцип збереження пам'ятки в тому вигляді, в якому вона збереглась з відтворенням давніх архітектурних елементів та видаленням пізніших, які не представляють історико-архітектурної цінності.

Після проведення в 1984 р. реставрації пам'ятки, вона використовується під кафетерій.

Споруда Каземату-Лабораторії кам'яна, одноярусна, її протяжність – 22 м, ширина - неоднакова через злам лінії південного муру: в західній частині ширина становить 8 м., у східній – 4 м. Початково Каземат при Міській брамі являв собою витягнуте в плані з заходу на схід прямокутне приміщення, південна стіна котрого, повторюючи злам давнього оборонного муру, звужувала його східну частину, створюючи 6-метровий по довжині коридор. Каземат мав кам'яне коробове склепіння, перекривався двосхилим дахом з черепичним покриттям. До Каземату вели два дверні отвори з білокам'яними порталами. Оборонні стіни, які відходили від Каземату в північному напрямку, мали лише бійниці і не мали виходів на сусідні тераси.

Сьогодні, на 2007 рік, споруда пам'ятки та навколишня територія разом з прилягаючими до Каземату батареями пристосовані під комплекс відпочинку та харчування для наростаючого потоку туристів та гостей міста.


АНЕКДОТИ UA